Turun Taksit ry:n verkkosivu-uudistus

Tarve

Turun Taksien sivustouudistus lähti liikkeelle asiakkaan tarpeesta palvella yhdistyksen kohderyhmää paremmin. Sivustosta haluttiin modernimman näköinen ja responsiivisuus nähtiin tärkeänä osana uudistusta, sillä kuskit käyttävät mobiililaitteita pitkin päivää. Sivuston päivitys oli myös aikaisemmin hyvin hankalaa.

Kehitystarpeen huomasimme myös vanhojen sivujen epäselvyydessä, oudossa hierarkiassa sekä vanhan järjestelmän monimutkaisuudessa.

Tässä vanha komeus

 

Toteutus

Sivustoa toteutettiin selkeys ja kohderyhmän tavoitettavuus edellä. Asiakkaalla oli hyvää dataa ja monen vuoden kokemus yhdistyksen toiminnasta, joten sivuston konseptointi ja kohderyhmän määrittely onnistu yllättävän helposti. Lisäksi vanhalta sivustolta siivottiin ylimääräiset roskasisällöt pois. Sivuston responsiivisuus pidettiin hyvässä muistissa koko toteutusprojektin ajan.

Uusi ulkoasu

Yhdistyksen toiminnasta löydettiin neljä kohderyhmää, joita tulisi pystyä palvelemaan tasapuolisesti:

- Yhdistyksen jäsenille toteutettiin Intranet-ratkaisu palvelemaan jäsenistöä uutisten ja jäsentoiminnan sisällön sekä kohdennettujen tarjousten tavoin.

- Kuljettajille toteutettiin oma osionsa, johon koottiin mm. tarvittavat ajovuorolistat sekä avoin kuljettajapörssi, missä isäntä voi tarjota töitä sekä lisävuoroja tarvitseva kuljettaja hakea lisäajoja.

- Koulutus on tärkeä osa taksiautoilua ja koulutuksia järjestetään säännöllisin väliajoin isoille joukolle. Koulutuksiin ilmoittautuminen hoitui aikaisemmin sähköpostilla ja tätä prosessia haluttiin helpottaa. Toteutimme ilmoittautumisen sähköisellä lomakkeella sekä lisäsimme hallintaan toiminnon, jolla koulutuksen järjestäjä pystyy kätevästi muokkaamaan kurssien ajankohtaa.

- Yhteistyökumppaneille tarjotaan sivustouudistuksen myötä kohdistetumpia mainostusmahdollisuuksia sivustolla mm. Intranetin kautta. Lisäksi yleisten uutisten kautta on helpompi seurata yhdistyksen toimintaa.

 

Tulos

Tuloksena selkeä yhdistyksen toiminnan yhteenvetävä kokonaisuus! Nyt Turun Taksit ry:n toiminnasta vastaavat henkilöt pystyvät itse hallitsemaan, luomaan ja julkaisemaan sisältöä tarvittavilta osin itse. Mainosmyynnistä saatiin kohdennettavampaa ja selkeämpää. Projektin kruunasi hyvä vastaanotto jäsenistöltä seuraavasti:

JA

JA

Seuraavaksi katsotaan kerätyn kävijädatan perusteella, mihin suuntaan sivustoa tulevaisuudessa kehitetään. Myös intranetia tullaan kehittämään saatavan palautteen perusteella, esimerkiksi useampien eri käyttäjäroolitusten osalta.

Jaa tämä kirjoitus

Kirjoittaja

Ville Sirkiä

Villen erikoisalaa ovat verkkokaupparatkaisut ja verkkokauppatoiminnan kaupallisen puolen ymmärtäminen. Verkkokaupan osalta meitä kiinnostaa niin toteuttajan rooli kuin eri tyyppinen partneruus.

Kommentit

comments powered by Disqus